اردک بریان با سس پرتقال


اردک بریان با سس پرتقال

مواد لازم

اردک درسته

  2 کیلو گرمی 1 عدد

آب (برای سس)

  2 قاشق غذاخوری

آب پرتقال (برای سس)

  1 فنجان

آب مرغ (برای سس)

  1/5 فنجان

آبلیمو

  3 قاشق غذاخوری

آبلیمو تازه (برای سس)

  1/2 فنجان

پیاز

  1 عدد

خردل

  1 قاشق غذاخوری

روغن زیتون

  3 قاشق غذاخوری

سرکه بالزامیک (برای سس)

  1 قاشق غذاخوری

سیر له شده (برای سس)

  4 حبه

شکر (برای سس)

  1 قاشق غذاخوری

فلفل دلمه ای

  1 عدد

کره آب کرده

  1/2 فنجان

گوجه فرنگی

  1 عدد

نمک و فلفل

  به مقدار لازم

داخل شکم و بیرون اردک را خوب تمیز کرده، شسته و کنار بگذارید. پوست آنرا نکنید و فقط در صورت داشتن چربی های اضافه آنها را بگیرید.
پیاز، فلفل دلمه و گوجه فرنگی را نیم حلقه حلقه کنید.
در یک کاسه روغن زیتون، آب لیمو، خردل، نمک و فلفل سیاه را با هم مخلوط کنید و بعد پیاز فلفل دلمه و گوجه نیم حلقه شده را درون آن ریخته با هم مخلوط کنید.
اردک را در یک ظرف مخصوص فر قرار داده و مخلوط تهیه شده در مرحله قبل را روی آن ریخته و تمام اردک را با مخلوط خوب آغشته کنید و سپس تمام مواد درشت شامل پیاز، فلفل و گوجه را داخل شکم اردک قرار دهید.
فر را از قبل گرم کنید تا به درجه حرارت 190 درجه سانتی گراد برسد. سپس اردک خود را درون فر قرار دهید و یک ساعت بپزید. سپس اردک را از فر خارج کرده و روی آن 4/1 فنجان کره با قاشق ریخته تا تمام سطح اردک آغشته به آن شود سپس مجددا درون فر گذاشته و 45 دقیقه دیگر به پختن ادامه دهید. مجددا از فر خارج کرده با 4/1 فنجان کره باقی مانده آغشته کنید و مجددا در فر به مدت 15 دقیقه به پختن ادامه دهید تا خوب برشته شود.

روش تهیه سس پرتغال:
آب و شکر را داخل قابلمه کوچک جوشانده تا غلیظ شود و با حرارت کم ادامه دهید تا بصورت کاراملی و قهوه ای در آید. سپس سرکه، آب پرتغال و لیمو را کم کم اضافه و مخلوط کنید تا مایع یکدستی بدست آید و بعد نمک و فلفل را اضافه کنید.
در قابلمه کوچک دیگری کره و سیر له شده را ریخته و کمی تفت دهید و سپس آب مرغ را به آن اضافه کرده و در نهایت مایع بدست آمده در مرحاه قبل را به آن اضافه کنید. با حرارت ملایم به پختن ادامه دهید تا حجم سس شما کم شده و به غلظت مورد دلخواه برسد.


سطح کف ظرفی که اردک خود را درون آن پخته اید آب اردک بصورت غلیط چسبیده است. اگر اردک را درست پخته باشید و کف ظرف نسوخته باشد، ماده چسبیده با کف آن بهترین چیز برای مزه دار کردن سس شما است. شما می توانید پس از خارج کردن اردک از، سس تهیه شده در مرحله بالا را درون ظرف پخت اردک ریخته و کمی روی حرارت ملایم بچرخانید و با کف گیر چوبی مواد چسبیده به سطح کف آن را در سس حل کنید.
دورچین:
برای دورچین اردک می توانید سبزیجات بخار پز یا آب پز شده مثل لوبیا سبز، هویج، کلم بروکلی و یاو غیره استفاده کنید.
در کنار سبزیجات می توانید چند سیب زمینی آب پز کرده، سپس پوست آنرا کنده و بصورت قطعات درشت ببرید و بعد داخل ماهیتابه با چند حبه سیر حلقه شده، روغن زیتون یا کره و نمک تفت دهید و سرو کنید.

تزئین و سرو:
اردک خود را درون یک دیس بزرگ قرار دهید یک طرف سبزیجات قرار داده و طرف دیگر سیب زمینی ها را قرار دهید. روی اردک کمی از سس ریخته و با چند پر جعفری تزئین کنید. بقیه سس را بصورت گرم سر میز آورده پس از بریدن و سرو آن روی قطعات بریزید.

: آشپز آنلاین

تصویر غذا
شام چی داریم؟ - اردک بریان با سس پرتقال

به این غذا رای بدید
تا حالا   نفر به این غذا رای دادند که در مجموع به نظرشون این غذا   بوده است
در ضمن  1744  نفر هم، این دستور پخت رو مشاهده کردند
شما هم می تونید با کلیک روی شكلك ها به این غذا رای بدید
اگر ماوس رو یکم روی هر ستاره نگه داری، بهت نشون میده که معنیش چیهاگر دوست داری نظرات بقیه رو راجع به این غذا بدونی یا اینکه نظرت رو بنویسی که بقیه بخونند به این قسمت یه نگاهی بنداز


خوشحال می شیم که نظرتون رو راجع به این دستور پخت بدونیم


Graph